justynam
Wajdelota
Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 253
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 20 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: *****
|
Wysłany: Pią 18:34, 15 Lut 2008 Temat postu: GEO - Przyczyny powstawania wulkanów + 1 kryterium podziału |
|
|
Różne rodzaje powstawania wulkanów.
1. Rozszerzające się dno morskie.
Ten rodzaj powstawania wulkanów ma związek z dryfem kontynentalnym. W niektórych miejscach dwie płyty zaczynają się rozchodzić, bulgocząca magma wlewa się w powstałe w ten sposób pęknięcia i spotyka się z zimną wodą morską, tworząc długie łańcuchy podwodnych wulkanów. Większość z nich wybucha w odległych głębinach morskich. Nie można więc tego dostrzec gołym okiem.
2. Zderzenia płyt.
W innych miejscach dwie płyty zderzają się. Jedna płyta zaczyna „wpychać się” pod drugą. Głęboko pod ziemia krawędzie płyt topią się i zamieniają w magmę, która zaczyna wypełniać szczeliny i wybuchać. Tego rodzaju wulkany powstają zazwyczaj wzdłuż wybrzeża, na którym płyta oceaniczna nachodzi na kontynentalną.
3. Plamy gorąca.
Trzeci typ wulkanu w przeciwieństwie do dwóch poprzednich nie ma nic wspólnego z dryfem kontynentalnym. To tzw. Plamy gorąca. Nad nimi właśnie powstają największe w świecie wulkany. Miejsca te pojawiają się tam, gdzie wielkie ilości magmy tryskają poprzez płytę. Rozgrzana magma przedziera się przez skorupę i zastyga tworząc wulkan. Plamy gorąca tkwią sobie w płaszczu i pozostają w bezruchu od miliardów lat, natomiast płyta znajdująca się pod nimi przesuwa się ospale. Podczas tej wędrówki jedne wulkany gasną, a inne rodzą się. Powoli, przez miliony lat powstają łańcuchy wulkanów. Właśnie w taki sposób narodziły się egzotyczne Wyspy Hawajskie na Oceanie Spokojnym.
Podział wulkanów ze względu na aktywność
1. Czynny to wulkan, który wciąż wybucha, lub też wybuchał w przeszłości. Za wulkan czynny uważa się taki, który eksplodował w czasie ostatnich 10 tysięcy lat. Jedne wulkany są bardziej aktywne, inne mniej, a są nawet i takie, które wybuchają prawie przez cały czas.
2. Drzemiący to wulkan, który teraz jest spokojny, ale prawdopodobnie wybuchnie w przyszłości. Drzemiący wulkan po prostu sobie śpi. Nie oznacza to jednak, ze nie jest groźny. Wulkan taki może przesypiać bardzo długi czas, aby w końcu, nagle zerwać się ze snu. Im dłużej pozostaje uśpiony, tym większy następuje wybuch.
3. Wygasły to taki, który już dawno nie eksplodował i jest małe prawdopodobieństwo, że wybuchnie znowu. To wulkan prawdopodobnie martwy, ale nawet taki wulkan jest groźny. Jak bardzo, o tym przekonali się mieszkańcy Wyspy Tristan da Cunha na Oceanie Atlantyckim. Wszyscy byli przekonani, że tworzący ja wulkan już dawno wygasł, aż do chwili, gdy pewnego październikowego dnia 1961 roku nagle odstrzelił on swój stożek. 280 mieszkańców rzuciło się do ucieczki łodziami przez morze. Minęły dwa lata zanim mogli powrócić do swoich domostw.
Post został pochwalony 1 raz
|
|